Úcta a respekt k rodičům …ale co když v rodině chybí?

Skutečně si myslíte, že si vás děti budou vážit jen proto, že jste jejich rodiče?

Znám příběh muže, který si stěžoval, že k němu jeho děti nemají úctu. Když jsme trochu rozebrali jeho život, zjistili jsme, že on se k nim také nechová nejlépe. Nadává jim do blbců či pitomců a uráží je.

Navíc děti byly přítomny situacím, kdy se nechoval hezky ani ke své ženě, jejich matce. Sprostě jí nadával či vůbec nekomunikoval. A když nemluvil se ženou, nemluvil ani s dětmi. To se střídalo s obdobím klidu, smíchu a pohody. Manželství přitom bylo plánované, děti chtěné, oba byli inteligentní lidé, a přesto se občas něco pokazilo.

úcta

Není úplně jednoduché sladit život dvou původně cizích lidí tak, aby byli oba 100 % spokojeni. Ještě tak zpočátku manželství, kdy nejsou děti, žijí jeden pro druhého. Nemusí se omezovat, mají na sebe čas i náladu. Milují se. Pak přijde první dítko. Oba jsou nadšení, svého tvorečka milují a mohou se nad ním rozplynout. Milují navzájem i sebe.Jenže miminko nespí tak jak se rodiče domnívali, matka začne být unavená. Muž si toho nevšímá. Případně si všimne, ale neví, co s tím. Občas doma s něčím pomůže. Díky změně režimu začne být unavenější i on.

Unavená matka

Žena si myslí, že by mohl doma víc pomáhat, častěji brát dítko ven, aby si mohla odpočinout či něco udělat.

Muž si myslí, že pomáhá dost. Přichází první neshody a pocit, že mě ten druhý nechápe. Začínají první vnitřní i vnější boje. I přesto se všichni mají rádi. A pořídí si druhé dítko.

Jestli si myslíte, že 1 + 1 dítě = 2 děti, tzn. dvojnásobná péče a starost, jste na omylu. Dvě děti jsou jako 10 čertíků, šídel, neposedů nebo někdy 10 andílků, zlatíček, sluníček. Ta druhá varianta se bohužel vyskytuje méně často. Převážně tehdy, když spinkají, což je přece jen menší část dne.

úcta a respekt

Žena si užívá přítomnosti svých malých miláčků, ale zároveň se její den smrskne na základní potřeby. Aby děti byly napapané, čisté a nikde si neublížily. Žena začíná po muži vyžadovat více pomoci. Jemu se to samozřejmě nelíbí.

Muž, který si své ženy vážil a obdivoval ji proto, že si se vším uměla poradit, si jí přestává vážit. Zůstává déle v práci, vrací se později. A začínají první vážnější hádky.

Žena nechápe, že muž ji nechápe a muž nechápe, co se to stalo s jeho skvělou manželkou.

Hádky a boje v domácnosti způsobí, že zmizí vzájemná úcta a respekt mezi manžely. Pokud naše děti vyrůstají v takovém prostředí, nenaučí se ani oni úctě vůči rodičům, neboť děti se neučí tím, co jim říkáme, ale tím co děláme.úcta u dětí

Tudíž je potřeba, abychom měli v rodině úctu jeden vůči druhému. A to jak mezi partnery, tak i vůči našim dětem. Pak nám to mohou děti oplácet.

A nyní na závěr, zamyslete se a zcela upřímně si odpovězte, nejen mozkem, ale i srdcem. Na kolik si vážíte Vy sama sebe? Použijte stupnici 0 – 10 (0 je vůbec ne a 10 je ano, úplně nejvíc) …

Jaké číslo tam máte? Vy sama vůči sobě. Je tam desítka? Není? Jak si Vás potom mohou vážit druzí, když si Vy sama sebe nevážíte? A co můžete udělat proto, abyste to změnila?

Hana Mikešová

S ♥ Vaše Hana Mikešová

———————————————————————————————————————

Síla mysli

NEODCHÁZEJTE S PRÁZDNOU

Připravila jsem pro Vás
AFIRMACE NA VZTAHY DO PENĚŽENKY

Hana Mikešová
"Jednoduše hezké vztahy s dětmi"
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.