… jako bych to nebyla já. Cestou jsem se někde ztratila.

„Jsem poslední dobou zmatená.“ Povídá mi 16 letá Markéta, která chodí do druháku na střední školu. „Mám dost učení, občas cvičím, chodím s klukem, s našima je to v pohodě. I přesto – jsem jako rozevlátá, tu něco, tam něco a já jen lítám a rychle udělám jednu věc, pak zase už hoří něco jiného. Jsem unavená a občas mám pocit, jako bych to nebyla já. Cestou jsem se někde ztratila.“ Povídá Markétka s úsměvem.

„A s mamkou nebo taťkou o tom mluvíš?“ ptám se. „No, povídám si s nimi, ale tohle jim říct nemůžu. Nerozuměli by mi. Hned by se začali starat, co se děje a začali by se o mě bát. A to já nechci.“ Zavrtí hlavou a smutně se pousměje. Je fakt příjemná. Je mi jí trochu líto. Kvůli povaze nezatěžovat druhé ubližuje sama sobě.

Markéta pokračuje: „ Mamka se mě pořád ptá, co ve škole, co s Matějem a já vždycky jen řeknu dobrý. A ono to i vcelku dobrý je. A i kdyby nebylo, nechci je tím zatěžovat. Vždyť mi pořád říkají, jak toho mají hodně v práci, šéfová prudí, kolegyně je arogantní. Oba chodí domů unavení a hubují, že doma moc nepomáhám. Mamku často bolí záda a táta doma nejčastěji sedne večer k počítači nebo televizi, takže ani nemám moc šancí si s nimi promluvit.“ Jak pomoci současným dívkám objevit svou kreativitu a intuici, tedy sami sebe se dozvíte zde…

Teenagerům chybí opravdová otevřená komunikace s rodiči. Díky informačním technologiím mají přemíru informací a neumí je selektovat. Nedávno jsem četla v jedné knize hezkou větu: „Na planetě Zemi je více vzduchu, než lásky.“ Přemýšlela jsem nad ní. Ano, je to pravda. Většina lidí chodí zamračeně, uspěchaně a chceme to i po dětech. Máme pocit, že když chvíli nic nedělají, je to špatně.

Mizerné je to, že když nic nedělají, jsou na tabletu či mobilu a hrají hry. Nekomunikují. A když, tak málo.

Co jim ukázat, jak mohou žít? Jinak než my, jejich rodiče. Co je nechat snít a povídat si s nimi, jak by jednoho dne chtěli žít? A v jejich snech je podporovat. A ne je pořád strašit, ať se pořádně učí, jinak nebudou mít práci. Co začít brát své teenagery jinak než dosud? Vidět v nich lidi se skvělou budoucností, se spoustou zájmů a hlavně s úsměvem na tváři a láskou v srdci.

A jak se zbavit zmatku?

Během dne mít vše sepsané, pracovat s diářem a mít u úkolů priority. Vše dělat s radostí a lehkostí.

A pak to nejdůležitější, zastavit se. A uvědomovat si sám sebe, kde začínají a končí mé strachy a obavy, pýcha, můj rozum a mé ego a kde začíná být mé opravdové já – plné kreativity, intuice, pokory a respektu. 

A … Zařadit ranní a večerní meditaci, mé dcery si na ni natolik zvykly, že čas věnovaný sami sobě při meditaci milují. Jsou pak klidnější, příjemnější a otevřenější.

Krásný den,

Hana Mikesova 4

S ♥ Vaše Hana Mikešová

 

Hana Mikešová
"Jednoduše hezké vztahy s dětmi"
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Hana Mikešová
  hanka_2

   

  Miluji úsměv na tvářích dětí a spokojené rodiče. Mým darem je rozumět dětské duši a pomoci jim i rodičům k životu v pravdě, lásce a soucitu. Pomáhám také teenagerům nalézt sebevědomí a ovládat svou mysl. Učím rodiče, jak naplnit své děti láskou, důvěrou, pozorností a pocitem bezpečí. Má práce je mým koníčkem a já s láskou vše co umím předávám dál.
 • Novinky

  Líbí se Vám mé inspirativní články? Nechte mi na sebe email, aby Vám nic neuniklo :-)

 • Facebook
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • 5 důvodů, proč rodiče ztrácejí důvěru u teenagerů

  5 nejčastějších chyb, které my rodiče děláme ve vztahu se svým dítětem. Odhalte je a zlepšete důvěru mezi vámi.

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email ebook 5 důvodů, proč rodiče ztrácejí důvěru u teenagerů a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou - tedy zajímavým obsahem z oblasti vztahu s dětmi, sebepoznávání a seberozvoje. Pro získání ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude do schránky ihned odesláno. Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně. Pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, ráda dám o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde. Více o zásadách zpracování osobních údajů zde.